כל מה שצריך לדעת על אקנה 

אקנה, או Acne vulgaris, הוא אחד ממצבי העור השכיחים ביותר בעולם. הוא מורכב מנגעים של אקנה או פצעונים, כולל ראשים שחורים, לבנים, ציסטות, והוא מלווה לעתים קרובות באדמומיות וכאב. אקנה, המכונה גם פצעי בגרות, פוגעת לא רק בבני נוער, אלא גם באנשים רבים בבגרותם הממשיכים לחוות התפרצויות. חלק מהמבוגרים אף מפתחים אקנה בפעם הראשונה. בנוסף לתסמינים פיזיים, אקנה מלווה לעיתים גם במצוקה רגשית עבור רבים והוא יכול להשפיע בצורה חמורה על איכות החיים. מחקרים מראים כי אקנה השפיע באופן משמעותי על יותר מ50% מהאנשים על בריאות הנפש, כולל תחושה כללית ירודה, דיכאון, ואפילו מחשבות אובדניות. 

מה גורם לאקנה?

אקנה נגרם בדרך כלל על ידי שילוב של מה שמכונה "ארבעת עמודי התווך של האקנה". כל אדם יכול לסבול מאקנה הנגרם על ידי אחד או שילוב של המנגנונים הבאים, ולכן טיפול באקנה מתמקד ישירות באחד או יותר מעמודי התווך האלו: 

 • נקבוביות סתומות
 • ייצור יתר של שומן (חלב/סבום)
 • עודף בכמות החיידקים
 • דלקת


נקבוביות סתומות

העור מתחדש באופן מתמיד. לפעמים תאי העור סביב הנקבוביות מתחלקים מהר מדי, דבר היכול לגרום לסתימת הנקבוביות 

ייצור יתר של שומן (חלב)

בלוטות השומן בעור (נקראות בלוטות החלב) חיוניות בכדי לשמור על לחות העור ולהעניק "ציפוי" המגן על שכבת העור החיצונית. עם זאת, אצל אנשים מסוימים, ייצור יתר של שומן (הידוע גם בשם חלב) הוא סיבה להיווצרות אקנה. גם הורמונים יכולים להפעיל את בלוטת החלב לייצר יותר חלב. ייצור מוגבר של סבום (חלב) נפוץ במהלך גיל ההתבגרות בדרך כלל לפני הווסת כתגובה לרמת גבוהה של הורמוני אנדרוגן. 

עודף בכמות חיידקים

העור שלנו מארח בדרך כלל מיליוני בקטריות החיים באיזון , מה שידוע בתור מיקרוביום העור ( microbiome). נקבוביות סתומות ועור שמנוני יוצרים את הסביבה המושלמת לעודף בכמות החיידקים "הרעים" , הבקטריה הנפוצה ביותר הגורמת גם לאקנה היא פרופיונבקטריום אקנה (Propionibacterium acnes)

דלקת

נקבוביות סתומות, עור שומני, ועודף בכמות החיידקים "הרעים" מובילים לתגובה דלקתית המלווה לעיתים באדמומיות וכאב

 סימפטומים של אקנה

אקנה נפוץ מאוד בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, מחקרים העריכו כי מעל 90% מכלל בני הנוער יפתחו אקנה, לכן מכונה גם פצעי בגרות. עם זאת, למרות שרוב בני הנוער יחוו אקנה בשלב כלשהו, היא גם נחשבת למצב עור נפוץ אצל מבוגרים. אקנה בפנים הינו הנפוץ ביותר, אבל יכול להופיע גם בצוואר, בגב, בכתפיים ובחזה. פצעונים, או נגעי אקנה, מחולקים בדרך כלל לשתי קבוצות: נגעים דלקתיים ונגעים לא דלקתיים. נגעי אקנה דלקתיים בדרך כלל יותר אדומים וכואבים ומורכבים מפצעונים מוגלתיים (pustules), גבשושיות אדומות, ורודות (papules), ואפילו בליטות מכאיבות וגושים דלקתיים (ציסטות). מצד שני, נגעי אקנה לא דלקתיים בדרך כלל מכונים ראשים שחורים או לבנים. גם כאשר אקנה נעלם, הוא יכול להשאיר אחריו כתמים כהים וצלקות. סימנים מתמשכים אלו ידועים כקשים לטיפול, ולכן יש חשיבות רבה לבחור בטיפול יעיל לעור הסובל מאקנה. 

נגעים נפוצים באקנה 

 

תיאור

שם נפוץ

סוג של נגע אקנה

 

נקבובית סתומה בעלת פתח מורחב מלמעלה המאפשרת לפסולת העור להתחמצן ולהשחיר.

ראשים שחורים

נקבוביות פתוחות

 

נקבובית סתומה שעליה שכבת עור בחלקה העליון ,נראית כמו בליטה קטנה בצבע העור.

ראשים לבנים

נקבוביות סגורות

 

בליטה קטנה בצורת כיפה ורודה או אדומה ללא פתח ברור שמוקף דלקת

פצעון

פצעון דלקתי

 

גבשושית בולטת של עור שיכולה להופיע בצבע לבן או צהבהב כי היא מכילה תאי דם לבנים מתים . (מה שמכונה מוגלה).

פצעון

מורסה

 

קשריר הוא גבשושית גדולה וכואבת שנוצרת עמוק מתחת לעור, זה יכול להיות מאוד כואב למגע. קשריר יכול להתקיים בעור במשך שבועות או חודשים, ולהתקשות עד שהוא הופך לציסטה או לצלקת.

ציסטה דלקתית

קשריר וציסטה

 

אלו מופיעים ככתמים כהים באזורים בהם האקנה היה פעיל בעבר. כתמים אלה נפוצים יותר אצל אנשים עם צבע עור כהה יותר, נדרשים לעיתים חודשים עד שהמצב ישתפר או יעלם.

כתמים כהים

היפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית

 

אקנה בפנים

גורמי הסיכון לאקנה

גיל

אקנה יכול להופיע בכל הגילאים. הגיל הנפוץ ביותר הוא גיל ההתבגרות וכפי שנאמר קודם זו הסיבה בגללה מכנים את מחלת עור זו פצעי בגרות. אפילו תינוקות יכולים לפתח אקנה מיד לאחר הלידה עקב ההורמונים שעוברים מהאמא. למרבה הצער, אנשים מסוימים ממשיכים לסבול מאקנה גם בעשור הרביעי לחייהם. 

תזונה

מזון גליקמי גבוה וחלב פרה, במיוחד חלב דל שומן, עלול להחריף את האקנה. בנוסף, תוספת של חלבון מי גבינה, שנמצא לדוגמא בשייק חלבון, עלולה גם היא להחריף את האקנה. 

סביבה


לחות, חום, וזיעה יכולים לגרום להתפרצות אקנה. הזיעה המצטברת לדוגמא בפעילות ספורטיבית מתחת לקסדות או סרט לשיער יכולה לגרום לאקנה. 

גנטיקה

להרבה מהאנשים, אקנה נובע מסיבות תורשתיות שגורמת לעור לייצר יותר תאי עור שמנוניים.

שינויים הורמונליים

להורמונים יש קשר ישיר לייצור עודף של בלוטות החלב, שינוי ברמות ההורמונים כגון עלייה בפרוגסטרון בזמן הווסת, יכול לגרום להתפרצות אקנה.

מוצרים

קיימים רכיבים ותכשירים ספציפיים המיועדים לפנים ויכולים לגרום לסתימת נקבוביות להתפרצות של אקנה בפנים ופצעונים.

לחץ (סטרס)

 
מחקרים הראו כי אקנה יכול להתפרץ בזמני לחצים פסיכולוגים. 

טיפול באקנה

דרכי טיפול באקנה משתנות מאדם לאדם, ותלויות בחומרת האקנה, הנע בין קלה לחמורה.

דרכי טיפול נפוצות

סימפטומים של אקנה

קרם לאקנה, תכשירים לאקנה

נקבוביות סתומות

צמצום או עיכוב ייצור השומן ושינוי בדפוס פעילות בלוטות החלב

עודף שומן (חלב)

תרופות אנטי בקטריאליות

עודף בכמות החיידקים

צמצום הדלקת

דלקת

 

תכשירים לאקנה ומוצרי קמדיס המציעים טיפול באקנה והקלה בפצעונים:

 

מסיכת בד לניקוי עמוק - AC-CLEAR FACE MASK

 

ג'ל רב עוצמה לטיפול נקודתי מידי ומהיר לפצעונים - AC-CLEAR SPOT TREATMENT

 

קרם פנים לאקנה - קרם טיפולי לפנים AC-CLEAR FACE CREAM

 

ג'ל ניקוי טיפולי לפנים - AC-CLEAR FACE CLEANSER

 

 

References

 1. Stathakis V, Kilkenny M, Marks R. Descriptive epidemiology of acne vulgaris in the community. Australas J Dermatol. Aug 1997;38(3):115-123.

 2. Su P, Chen Wee Aw D, Lee SH, Han Sim Toh MP. Beliefs, perceptions and psychosocial impact of acne amongst Singaporean students in tertiary institutions. J Dtsch Dermatol Ges. Mar 2015;13(3):227-233.

 3. Kubota Y, Shirahige Y, Nakai K, et al. Community-based epidemiological study of psychosocial effects of acne in Japanese adolescents. J Dermatol. Jul 2010;37(7):617-622.

 4. Do JE, Cho SM, In SI, et al. Psychosocial Aspects of Acne Vulgaris: A Community-based Study with Korean Adolescents. Ann Dermatol. May 2009;21(2):125-129.

 5. Gollnick HP, Dreno B. Pathophysiology and management of acne. J Eur Acad Dermatol Venereol. Jun 2015;29 Suppl 4:1-2.

 6. Janiczek-Dolphin N, Cook J, Thiboutot D, et al. Can sebum reduction predict acne outcome? Br J Dermatol. Oct 2010;163(4):683-688.

 7. Sardana K, Verma G. Propionibacterium acnes and the Th1/Th17 Axis, Implications in Acne Pathogenesis and Treatment. Indian J Dermatol. Jul-Aug 2017;62(4):392-394.

 8. Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). Feb 2012;21(2):223-230.

 9. Adebamowo CA, Spiegelman D, Danby FW, et al. High school dietary dairy intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. Feb 2005;52(2):207-214.

 10. Smith RN, Mann NJ, Braue A, et al. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. Jul 2007;86(1):107-115.

 11. Smith RN, Braue A, Varigos GA, Mann NJ. The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides. J Dermatol Sci. Apr 2008;50(1):41-52.

 12. Simonart T. Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology. 2012;225(3):256-258.

 13. Cengiz FP, Cevirgen Cemil B, Emiroglu N, et al. Acne located on the trunk, whey protein supplementation: Is there any association? Health Promot Perspect. 2017;7(2):106-108.

 14. Sardana K, Sharma RC, Sarkar R. Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality. J Dermatol. Aug 2002;29(8):484-488.

 15. Chiu A, Chon SY, Kimball AB. The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Arch Dermatol. Jul 2003;139(7):897-900.

 16. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, et al. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-139.