משלוח לבית הלקוח חינם בהזמנה מעל 250 ₪
שימו לב! ייתכנו עיכובים באספקת משלוחים. במקרים דחופים, בבקשה צרו איתנו קשר.

מהו אקנה?

מהו אקנה?

 אם אתם סובלים מאקנה, אתם יודעים שזה מצב שטומן בחובו הרבה יותר מכמה פצעונים. ההשפעה הרגשית של אקנה היא הרבה מעבר למצב העור הרגעי. למרות היותו מצב עור בעייתי השכיח ביותר בעולם, אקנה יכול לגרום לבדידות, להרגשה של להיות לא רצוי ומושך ולפגוע באיכות החייםמחקרים ממצאו כי אקנה השפיע באופן משמעותי על  בריאות נפשם של יותר מ50% מהאנשים  כולל תחושה כללית ירודה, דיכאון, ואפילו מחשבות אובדניות.החדשות טובות שניתן לשלוט במצב בעייתי זה

 אקנה, או אקנה וולגאריס, הוא אחד ממצבי העור השכיחים ביותר בעולם. הוא מורכב מנגעים של אקנה או פצעונים, כולל ראשים שחורים, לבנים, ציסטות, והוא מלווה לעתים קרובות באדמומיות וכאב. אקנה פוגע לא רק בבני נוער, אלא גם אנשים רבים בבגרותם הממשיכים לחוות התפרצויות. לעיתים חלק מהמבוגרים מפתחים אקנה בפעם הראשונה.

מה גורם לאקנה?

אקנה נגרם בדרך כלל על ידי שילוב של מה שמכונה "ארבעת עמודי התווך של האקנה".  כל אדם יכול לסבול מאקנה הנגרם על ידי אחד או שילוב של המנגנונים הבאים, ולכן טיפולי אקנה מתמקדים ישירות באחד או יותר מעמודי התווך האלו:

 • נקבוביות סתומות
 • ייצור יתר של שומן (חלב/סבום)
 • עודף בכמות החיידקים
 • דלקת

 נקבוביות סתומות

העור מתחדש באופן מתמיד. לפעמים תאי העור סביב הנקבוביות מתחלקים מהר מדי, דבר היכול לגרום לסתימת הנקבוביות

 ייצור יתר של שומן (חלב)

בלוטות השומן בעור (נקראות בלוטות החלב) חיוניות בכדי לשמור על לחות העור ולהעניק "ציפוי" המגן על שכבת העור החיצונית. עם זאת, אצל אנשים מסוימים, ייצור יתר של שומן (הידוע גם בשם חלב) הוא סיבה להיווצרות אקנה. גם הורמונים יכולים להפעיל את בלוטת החלב לייצר יותר חלב. ייצור מוגבר של סבום (חלב) נפוץ במהלך גיל ההתבגרות בדרך כלל לפני הווסת  כתגובה לרמת גבוהה של הורמוני אנדרוגן.

 עודף בכמות חיידקים

העור שלנו מארח בדרך כלל מליוני בקטריות החיות באיזון. , סביבה חיים זו מכונה המיקרוביום של העור ( microbiome). נקבוביות סתומות ועור שמנוני  מפרים את האיזון במיקרוביום ויוצרים את הסביבה המושלמת לעודף בכמות החיידקים "הרעים" , הבקטריה הנפוצה ביותר הגורמת גם לאקנה היא פרופיונבקטריום אקנה  (Propionibacterium acnes)

 דלקת

נקבוביות סתומות, עור שומני, ועודף בכמות החיידקים "הרעים" מובילים לתגובה דלקתית המלווה לעיתים באדמומיות וכאב 

מהם תסמינים של אקנה 

אקנה נפוץ מאוד בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, מחקרים העריכו כי מעל 90% מכלל בני הנוער יפתחו אקנה. עם זאת, למרות שרוב בני הנוער יחוו אקנה בשלב כלשהו, היא גם נחשבת למצב עור נפוץ אצל מבוגרים. אקנה צץ בדרך כלל באיזור הפנים, אבל יכול  להופיע גם בצוואר, בגב, בכתפיים ובחזה. פצעונים, או נגעי אקנה, מחולקים בדרך כלל לשתי קבוצות: נגעים דלקתיים ונגעים לא דלקתיים. נגעי אקנה דלקתיים בדרך כלל יותר אדומים וכואבים ומורכבים מפצעונים מוגלתיים (pustules), גבשושיות אדומות , ורודות (papules), ואפילו בליטות מכאיבות וגושים דלקתיים (ציסטות). מצד שני, נגעי אקנה לא דלקתיים בדרך כלל מכונים ראשים שחורים או לבנים. גם כאשר אקנה נעלם, הוא יכול להשאיר אחריו כתמים כהים וצלקות. סימנים מתמשכים אלו ידועים כקשים לטיפול, ולכן יש חשיבות רבה לבחור בטיפול יעיל לעור הסובל מאקנה. 

גורמי סיכון

גיל

אקנה יכול להופיע בכל הגילאים. הגיל הנפוץ ביותר הוא גיל ההתבגרות, אפילו תינוקות יכולים לפתח אקנה מיד לאחר הלידה עקב ההורמונים שעוברים מהאמא. למרבה הצער, אנשים מסוימים ממשיכים לסבול מאקנה  גם בעשור הרביעי לחייהם.

תזונה

מזון גליקמי גבוה וחלב פרה, במיוחד חלב דל שומן, עלול להחריף את האקנה. בנוסף, תוספת של חלבון מי גבינה, שנמצא לדוגמא בשייק חלבון, עלולה גם היא להחריף את האקנה.

 סביבה

לחות, חום, וזיעה יכולים לגרום להתפרצות אקנה. הזיעה המצטברת לדוגמא בפעילות ספורטיבית  מתחת לקסדות או סרט לשיער יכולה לגרום לאקנה.

 גנטיקה

להרבה מהאנשים, אקנה נובע מסיבות תורשתיות שגורמת לעור לייצר יותר תאי עור שמנוניים.

 שינויים הורמונליים

להורמונים יש קשר ישיר לייצור עודף של בלוטות החלב, שינוי ברמות ההורמונים כגון עלייה בפרוגסטרון בזמן הווסת, יכול לגרום להתפרצות אקנה.

 מוצרים

קיימים רכיבים ותכשירים ספציפיים המיועדים לפנים ויכולים לגרום לסתימת נקבוביות להתפרצות של פצעונים ואקנה.

 לחץ (סטרס)

מחקרים הראו כי אקנה יכול להתפרץ במצבי לחץ נפשי 

דרכי טיפול 

דרכי טיפול באקנה משתנות מאדם לאדם, ותלויות בחומרת האקנה, הנע בין קלה לחמורה.

 טבלה 2 – דרכי טיפול באקנה 

דרכי טיפול נפוצות

סימפטומים של אקנה

קרמים ייעודיים

נקבוביות סתומות

צמצום או עיכוב ייצור השומן ושינוי בדפוס פעילות בלוטות החלב

עודף שומן (חלב)

תרופות אנטי בקטריאליות

עודף בכמות החיידקים

צמצום הדלקת

דלקת

 

תכשירי קמדיס הינם מוצרים דרמו-קוסמטיים ואינם מהווים תחליף לטיפול תרופתי

תכשירים אלו מסייעים לטיפול בתסמינים כגון: עור שומני הופעת ומניעת פצעונים

 References 

 1. Stathakis V, Kilkenny M, Marks R. Descriptive epidemiology of acne vulgaris in the community. Australas J Dermatol. Aug 1997;38(3):115-123.
 2. Su P, Chen Wee Aw D, Lee SH, Han Sim Toh MP. Beliefs, perceptions and psychosocial impact of acne amongst Singaporean students in tertiary institutions. J Dtsch Dermatol Ges. Mar 2015;13(3):227-233.
 3. Kubota Y, Shirahige Y, Nakai K, et al. Community-based epidemiological study of psychosocial effects of acne in Japanese adolescents. J Dermatol. Jul 2010;37(7):617-622.
 4. Do JE, Cho SM, In SI, et al. Psychosocial Aspects of Acne Vulgaris: A Community-based Study with Korean Adolescents. Ann Dermatol. May 2009;21(2):125-129.
 5. Gollnick HP, Dreno B. Pathophysiology and management of acne. J Eur Acad Dermatol Venereol. Jun 2015;29 Suppl 4:1-2.
 6. Janiczek-Dolphin N, Cook J, Thiboutot D, et al. Can sebum reduction predict acne outcome? Br J Dermatol. Oct 2010;163(4):683-688.
 7. Sardana K, Verma G. Propionibacterium acnes and the Th1/Th17 Axis, Implications in Acne Pathogenesis and Treatment. Indian J Dermatol. Jul-Aug 2017;62(4):392-394.
 8. Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). Feb 2012;21(2):223-230.
 9. Adebamowo CA, Spiegelman D, Danby FW, et al. High school dietary dairy intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. Feb 2005;52(2):207-214.
 10. Smith RN, Mann NJ, Braue A, et al. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. Jul 2007;86(1):107-115.
 11. Smith RN, Braue A, Varigos GA, Mann NJ. The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides. J Dermatol Sci. Apr 2008;50(1):41-52.
 12. Simonart T. Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology. 2012;225(3):256-258.
 13. Cengiz FP, Cevirgen Cemil B, Emiroglu N, et al. Acne located on the trunk, whey protein supplementation: Is there any association? Health Promot Perspect. 2017;7(2):106-108.
 14. Sardana K, Sharma RC, Sarkar R. Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality. J Dermatol. Aug 2002;29(8):484-488.
 15. Chiu A, Chon SY, Kimball AB. The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Arch Dermatol. Jul 2003;139(7):897-900.
 16. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, et al. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-139.
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
הוספה לרשימת המשאלותהצגת רשימת המשאלותהסרה מרשימת המשאלות
סל הקניות שלך

סל הקניות שלך ריק

Return To Shop