משלוח לבית הלקוח חינם בהזמנה מעל 250 ₪
שימו לב! ייתכנו עיכובים באספקת משלוחים. במקרים דחופים, בבקשה צרו איתנו קשר.

תופעת אטופיק דרמטיטיס- אסטמה של העור או אקזמה

תיאור המחלה

אקזמה היא מונח נפוץ המתייחס לגירוי בעור. הגורם הנפוץ ביותר לאקזמה הוא אטופיק דרמטיטיס. אטופיק דרמטיטיס היא דלקת עור כרונית שכיחה ביותר. 1 מתוך 5 ילדים (20%) ו -2% מהמבוגרים ברחבי העולם סובלים מאטופיק דרמטיטיס (מכונה גם אסטמה של העור). אטופיק דרמטיטיס מופיעה כפריחה אדומה וקשה, מופיעה בעיקר בלחיים, במרפקים ובברכיים. הגירוי מלווה בגרד מציק, במיוחד בלילה. ילדים הסובלים מאקזמה ומאטופיק דרמטיטיס מתקשים לישון, תופעה זו עלולה להוביל לחרדה, לקשיי למידה ולפגיעה בכישורי החיים ואיכות החיים של הילדים והוריהם. למרבה המזל, אקזמה  המופיעה בילדות משתפרת ב 80% מהמקרים עם ההתבגרות, יחד עם זאת, מבוגרים רבים עדיין ממשיכים לסבול מתופעה זו.

 תסמינים

 אנשים עם אטופיק דרמטיטיס/אקזמה נוטים להיות בעלי עור יבש הסובל מגירוד כרוני וקילופים רבים, אדמומיות ונפיחות.

לעתים קרובות אנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס יסבלו גם   מאפקט "גירוד שריטה", גירוד זה יכול לגרות עוד יותר את העור, מה שמוביל לנפיחות ולבכי. כאשר העור שרוט, מגורה ומודלק, מחסום העור נחלש, אז גדל הסיכון לזיהומים על גבי השטח הפגוע. האזורים הנפוצים ביותר בגוף משתנים בהתאם לגיל. בתינוקות ופעוטות, אקזמה נפוצה באיזור הלחיים, הברכיים, המרפק הפנימי, ופרקי כפות הידיים. בילדים גדולים יותר, בני נוער ומבוגרים, אטופיק דרמטיטיס/אקזמה בדרך כלל מופיעה באיזור הצוואר, האיזור הפנימי של המרפקים, בגב ובברכיים. למרות שאטופיק דרמטיטיס שכיחה יותר בילדות ובדרך כלל משתפרת עם הגיל, היא עדיין יכולה להופיע בבגרות או אפילו להופיע בפעם הראשונה אצל מבוגרים.

 הסיבות העיקריות לאטופיק דרמטיטיס

פתוגנזה (התהוות המחלה) של אטופיק דרמטיסיס מגיעה משלל סיבות בטבע, בין הגורמים העיקריים: נטייה גנטית, מחסום עור שאינו מתפקד כראוי, ותגובת דלקתית. בנוסף, לגורמים סביבתיים כגון חשיפה לאלרגנים ועשן סיגריות יכולה להיות השפעה עמוקה על חומרת המחלה.

 טבלה 1 - גורמים המעורבים בפתוגנזה של אטופיק דרמטיטיס ואקזמה 

תיאור

הגורם

אנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס נוטים לסבול משכבת עור פגומה, אשר נגרמת על ידי מוטציה גנטית בחלבון הנמצא בעור שנקרא פילאגרין, מוטציה זו מביאה את העור למצבי יובש וגירוי

מחסום עור פגום

תגובה יתר חיסונית המובילה לדלקת בעור וגורמת לאדמומיות ונפיחות

תגובה יתר דלקתית

אנשים עם היסטוריה משפחתית של אטופיק דרמטיטיס עשויים להיות רגישים מבחינה גנטית ויש להם סיכון מוגבר לאטופיק דרמטיטיס, לאסטמה ולתופעות אלרגיות נוספות. חלקה של התורשה והשפעתהעדיין לא ידועים לגמרי.

גנטיקה

מחקרים הראו כי אנשים רבים עם אטופיק דרמטיטיססובלים ממחסור בחומרים אנטיבקטריאליים המיוצרים באופן טבעי, מה שעלול להגביר את הסיכון לדלקות בעור .

מחסור בחומרים אנטי בקטריאליים טבעיים על העור

בדרך כלל, טריליונים של חיידקים המהווים  את מיקרוביום העור, מתגוררים על העור בהרמוניה. עם זאת, אצל אנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, איזון זה מופר עם גדילת יתר של חיידק הסטאפילוקוקוס אוריוס.

שיבוש במיקרוביום של העור (microbiome)

 

גורמי סיכון 

גיל

אקזמה נפוצה יותר אצל ילדים צעירים ולרוב משתפרת עם הגיל. אולם, היא עדיין יכולה להופיע  אצל מתבגרים ומבוגרים. 

אקלים

השילוב של חורף קר ושהות במתחם פנימי עם חום קבוע, יכול לייבש את העור ולהחליש את מחסום העור. מחקרים מראים שטמפרטורות קרות ולחות נמוכה קשורים למקרים של אקזמה. מצד שני, ישנם אנשים שמצב האקזמה שלהם נהיה יותר גרוע באקלים לח, מה שמוכיח את השוני בסימפטומים מאדם לאדם. 

גנטיקה

למרות שדפוס התורשה של אקזמה עדיין לא מובן עד הסוף, קיים רכיב גנטי משותף בין הסובלים מאקזמה. מחסור בחלבון הפילאגרין מזוהה אצל כ- 50% מהאנשים הסובלים מאקזמה. 

אלרגנים סביבתיים

אלרגניים סביבתיים, כגון קשקשים של בעלי חיים, קרדיות אבק, אבקני פרחים ולטקס, עלולים לגרום לדרמטיטיס של מגע אצל אנשים מסוימים ולגרום לגירוי ולסיכון מוגבר לאקזמה. 

תזונה

לתזונה יכולה להיות השפעה על התפרצות אקזמה, שליש  מהילדים הסובלים מאקזמה הם גם בעלי רגישויות לאוכל מסוים. חמישה סוגי האוכל הידועים ביותר כגורמי אלרגיה הם: ביצים, מוצרי חלב, גלוטן, סויה, ובוטנים. 

עישון

עישון סיגריות כמו גם עישון פאסיבי מגבירים באופן מובהק את הסיכוי לאקזמה. 

מוצרים, ביגוד, והיגיינה 

מוצרים הגורמים לגירוי העור, כמו סבונים ותכשירים המכילים אלכוהול, עלולים לגרום ליובש, לקלף את השמנים הטבעיים של העור ולהנציח תסמיני אקזמה. הורים לילדים הסובלים מאקזמה נדרשים להשתמש בסבון באופן מבוקר ולמרוח מייד קרם לחות לאחר הרחצה . יש לבחור בקפידה מוצרים לשימוש על העור כדי להימנע ממרכיבים כימיקלים מגרים, כגון בשמים וחומרים משמרים . בנוסף, בגדים המיוצרים מצמר או מחומרים קשים אחרים יכולים להגביר את הגירוד ולהחמיר את התפרצות האקזמה..

לחץ ושינה

ישנו קשר ישיר בין לחץ פסיכולוגי ואקזמה. אקזמה יכולה להוביל ללחץ מוגבר, בעוד שהלחץ עצמו יכול להחמיר את הסימפטומים של אקזמה. גירוד מוגבר בלילה וחוסר שינה יכולים להשפיע לרעה על איכות החיים 

דרכי טיפול 

ניהול האקזמה דורש תשומת לב גבוהה, טיפול בעזרת ההתכשירים הנכונים, והימנעות מגורמי סיכון. אקזמה נוטה להיות כרונית אצל רוב האנשים ויכולה להיות קשה מאוד לטיפול. 

טבלה 2 – דרכי טיפול 

גישה טיפולית טיפוסית

גורמים לאקזמה

הפחתתת דלקתיות

פעילות יתר של המערכת החיסונית ודלקתיות

שימוש בקרם לחות והימנעות מגורמים הגורמים לגירוי בעור

מחסום עור פגום

הפחתה בגירודים

גירודים

תרופות במידת הצורך

סיכוי גבוה לדלקת

הימנעות מסבונים מגרים ומקלחות חמות, שימוש במכשירי אדים ומטהרי עשן

גורמים סביבתיים

 תכשירי קמדיס הינם מוצרים דרמו-קוסמטיים ואינם מהווים תחליף לטיפול תרופתי

תכשירים אלו מסייעים לטיפול בתסמינים כגון: יובש, אדמומיות, וגירוי

Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
הוספה לרשימת המשאלותהצגת רשימת המשאלותהסרה מרשימת המשאלות
סל הקניות שלך

סל הקניות שלך ריק

Return To Shop