משלוח לבית הלקוח חינם בהזמנה מעל 250 ₪
שימו לב! ייתכנו עיכובים באספקת משלוחים. במקרים דחופים, בבקשה צרו איתנו קשר.

מהי אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס ואקזמה (ECZEMA & ATOPIC DERMATITIS)

אקזמה היא מונח נפוץ המתייחס לגירוי בעור. הגורם הנפוץ ביותר של אקזמה הוא אטופיק דרמטיטיס. אטופיק דרמטיטיס היא דלקת עור כרונית שכיחה ביותר הגורמת לעור יבש ומגרד.  1 מתוך 5 ילדים (20%) ו -2% מהמבוגרים ברחבי העולם סובלים מאטופיק דרמטיטיס (מכונה גם אסטמה של העור). המחלה מופיעה כפריחה אדומה וקשה, בעיקר בלחיים, במרפקים ובברכיים. הגירוי מלווה בגרד מציק, במיוחד בלילה. ילדים הסובלים מאקזמה וממחלת העור אטופיק דרמטיטיס מתקשים לישון, תופעה זו עלולה להוביל לחרדה, לקשיי למידה ולפגיעה בכישורי החיים ואיכות החיים של הילדים והוריהם. 

אטופיק דרמטיטיס

למרבה המזל, אקזמה המופיעה בילדות משתפרת ב-80% מהמקרים עם ההתבגרות, יחד עם זאת, מבוגרים רבים עדיין ממשיכים לסבול מתופעה זו. אין תרופה לאטופיק דרמטיטיס, אך ישנם טיפולים שיכולים לסייע בניהול התסמינים.  אלו המאובחנים עם אטופיק דרמטיטיס יכולים להתמודד עם אתגרים פיזיים ונפשיים כמו עור יבש ומגרד, דלקת מתמדת, דיכאון ופגיעה באיכות החיים עקב התסמינים הנלווים. 

אם אתם או ילדכם מציגים סימנים של אטופיק דרמטיטיס כגון עור מגרד, דלקתי ופריחה אדומה, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ רפואי. ניתן לדון באבחון ואפשרויות הטיפול עם הרופא שלכם כדי שתוכלו לקבוע את הדרך הטובה ביותר להרגיע את אי הנוחות שלכם ולטפל במצב. עם תוכנית הטיפול הנכונה, תוכלו להתחיל להרגיש טוב יותר בקרוב.

 

גישות הטיפול צריכות להתמקד במתן הקלה לאנשים שנפגעו ושיפור איכות חייהם. אם גם אתם מתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס, ייתכן שאתם מחפשים דרכים להקל על הסימפטומים שלכם ולשפר את איכות חייכם. הנה כמה טיפים מהמומחים של קמדיס כיצד להתמודד עם אטופיק דרמטיטיס.

מה גורם לאטופיק דרמטיטיס?

הסיבה המדויקת לאטופיק דרמטיטיס אינה ידועה, והיא עדיין בגדר תעלומה. משערים כי פתוגנזה (התהוות המחלה) מגיעה משלל סיבות בטבע, כאשר ההסכמה היא על שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. המצב נגרם ככל הנראה על ידי נטייה תורשתית והשפעות סביבתיות הפועלות יחד. גורמים גנטיים בצורה של חלבוני מחסום עור חריגים נחשבים למשחקים תפקיד מפתח בהתוות המחלה, בעוד שטריגרים סביבתיים כגון אלרגנים או חומרים מגרים אחרים כמו עשן סיגריות יכולה להיות השפעה עמוקה על חומרת המחלה, והוא יכול ליזום או להחמיר התלקחויות.

גורמים המעורבים בפתוגנזה של אטופיק דרמטיטיס ואקזמה 

תיאור

הגורם

אנשים הסובלים מאקזמה נוטים לסבול משכבת עור פגומה, אשר נגרמת על ידי מוטציה גנטית בחלבון הנמצא בעור שנקרא פילאגרין, מוטציה זו מביאה את העור למצבי יובש וגירוי

מחסום עור פגום

תגובה יתר חיסונית המובילה לדלקת בעור וגורמת לאדמומיות ונפיחות

תגובה יתר דלקתית

אנשים עם היסטוריה משפחתית של אקזמה עשויים להיות רגישים מבחינה גנטית ויש להם סיכון מוגבר לאקזמה, לאסטמה ולתופעות אלרגיות נוספות. חלקה של התורשה והשפעתה על אקזמה עדיין לא ידועים לגמרי.

גנטיקה

מחקרים הראו כי אנשים רבים עם אקזמה סובלים ממחסור בחומרים אנטיבקטריאליים המיוצרים באופן טבעי, מה שעלול להגביר את הסיכון לדלקות בעור.

מחסור בחומרים אנטי בקטריאליים טבעיים על העור

בדרך כלל, טריליונים של חיידקים המהווים את מיקרוביום העור, מתגוררים על העור בהרמוניה. עם זאת, אצל אנשים עם אקזמה, איזון זה מופר עם גדילת יתר של חיידק הסטאפילוקוקוס אוריוס.

שיבוש במיקרוביום של העור (microbiome)

  

סימפטומים של אטופיק דרמטיטיס

אנשים עם אטופיק דרמטיטיס נוטים להיות בעלי אקזמה המתבטאת בעור יבש הסובל מגירוד כרוני וקילופים רבים, אדמומיות ונפיחות. לעתים קרובות הם יסבלו מאפקט "גירוד שריטה", גירוד זה יכול לגרות עוד יותר את העור, מה שמוביל לנפיחות ולבכי. כאשר העור שרוט, מגורה ומודלק, מחסום העור נחלש, אז גדל הסיכון לזיהומים על גבי השטח הפגוע. 

האזורים הנפוצים ביותר בגוף משתנים בהתאם לגיל. בתינוקות ופעוטות, אקזמה נפוצה באיזור הלחיים, הברכיים, המרפק הפנימי, ופרקי כפות הידיים. בילדים גדולים יותר, בני נוער ומבוגרים, אקזמה בדרך כלל מופיעה באיזור הצוואר, האיזור הפנימי של המרפקים, בגב ובברכיים. למרות שאקזמה היא שכיחה יותר באופן משמעותי בילדות ובדרך כלל משתפרת עם הגיל, היא עדיין יכולה להתקיים בבגרות או אפילו להופיע בפעם הראשונה אצל מבוגרים. 

התלקחויות אטופיק דרמטיטיס מופעלות לרוב על ידי גורמים סביבתיים כמו שינויי טמפרטורה ולחות או מגע עם חומרים מגרים מסוימים כמו כימיקלים, ניחוחות ובדים.  מצב זה מאופיין בגירוד, יובש, קשקשים ודלקת של העור, מה שהופך את הסובלים מהמחלה לפגיעים לזיהומים חיידקיים. למרות שהגורם המדויק למצב זה אינו ידוע, ישנן אסטרטגיות רבות לשליטה והפחתת השפעתו על חולים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס. עם אבחון נכון, שינויים באורח החיים, שיטות טיפול ופתרונות טיפול, ניתן לנהל טוב יותר את החיים עם אטופיק דרמטיטיס.

גורמי סיכון לאטופיק דרמטיטיס

גיל

אקזמה נפוצה יותר אצל ילדים צעירים ולרוב משתפרת עם הגיל. אולם, היא עדיין יכולה להופיע אצל מתבגרים ומבוגרים. 

אקלים

השילוב של חורף קר ושהות במתחם פנימי עם חום קבוע, יכול לייבש את העור ולהחליש את מחסום העור. מחקרים מראים שטמפרטורות קרות ולחות נמוכה קשורים למקרים של אקזמה. מצד שני, ישנם אנשים שמצב האקזמה שלהם נהיה יותר גרוע באקלים לח, מה שמוכיח את השוני בסימפטומים מאדם לאדם. 

גנטיקה

למרות שדפוס התורשה של אקזמה עדיין לא מובן עד הסוף, קיים רכיב גנטי משותף בין הסובלים מאקזמה. מחסור בחלבון הפילאגרין מזוהה אצל כ- 50% מהאנשים הסובלים מאקזמה. 

אלרגניים סביבתיים

אלרגניים סביבתיים, כגון קשקשים של בעלי חיים, קרדיות אבק, אבקני פרחים ולטקס, עלולים לגרום להתפרצות של אטופיק דרמטיטיס, כאשר באים במגע עם חולים מסוימים, ולגרום לגירוי ולסיכון מוגבר לאקזמה. 

תזונה

לתזונה יכולה להיות השפעה על התפרצות אקזמה, שליש מהילדים הסובלים מאקזמה הם גם בעלי רגישויות לאוכל מסוים. חמישה סוגי האוכל הידועים ביותר כגורמי אלרגיה הם: ביצים, מוצרי חלב, גלוטן, סויה, ובוטנים. 

עישון

עישון סיגריות כמו גם עישון פאסיבי מגבירים באופן מובהק את הסיכוי לאקזמה. צמצום או ביטול החשיפה לעשן סיגריות - בין אם על ידי הפסקת עישון או הגבלת עישון פסיבי - עשוי להיות חלק חשוב בטיפול באטופיק דרמטיטיס עבור אנשים מסוימים.

מוצרים, ביגוד והיגיינה

מוצרים הגורמים לגירוי העור, כמו סבונים ותכשירים המכילים אלכוהול, עלולים לגרום ליובש, לקלף את השמנים הטבעיים של העור ולהנציח תסמיני אקזמה. הורים לילדים הסובלים מאקזמה נדרשים להשתמש בסבון באופן מבוקר ולמרוח מייד קרם לחות לאחר הרחצה. יש לבחור בקפידה מוצרים לשימוש על העור כדי להימנע ממרכיבים כימיקלים מגרים, כגון בשמים וחומרים משמרים. בנוסף, בגדים המיוצרים מצמר או מחומרים קשים אחרים יכולים להגביר את הגירוד ולהחמיר את התפרצות האקזמה.

לחץ וחרדה

ישנו קשר ישיר בין לחץ פסיכולוגי והתלקחות של אטופיק דרמטיטיס. למעשה, כל אקזמה יכולה להוביל ללחץ מוגבר וחרדה, בעוד שהלחץ עצמו עשוי להחמיר עוד את הסימפטומים של האקזמה. במקרים קיצוניים מסוימים, אפילו אירוע מלחיץ גדול אחד בחייו של המטופל יכול להגביר משמעותית את חומרת המחלה במהלך חייו. כאשר טיפול רפואי מצליח להפחית את הדלקת, התערבויות פסיכולוגיות כמו תרגילי הרפיה או טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשויות לסייע בשליטה בתסמיני אטופיק דרמטיטיס. זאת על ידי הפחתת הלחץ הרגשי והחרדה, שלעתים מעוררים ומחמירים התלקחויות.

שינה

מטופלים רבים המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס מדווחים על יותר יקיצות לילה, קושי בהירדמות ועייפות בשעות היום בגלל חוסר שינה. עור מגרד הקשור לאטופיק דרמטיטיס עשוי להיות אחד הגורמים לאיכות וכמות ירודה של שינה.

יחד עם זאת, התלקחויות אטופיק דרמטיטיס עלולות להחמיר עקב שינה לא מספקת. כדי להילחם בקשר הזה בין אטופיק דרמטיטיס וחוסר שינה, שגרת שינה עקבית לצד תרופות מקומיות כגון קרם לחות עשויות לסייע בשיפור איכות השינה הכוללת עבור אלו הסובלים מאטופיק דרמטיטיס.

דרכי טיפול באטופיק דרמטיטיס

אין תרופה לאטופיק דרמטיטיס, אך ישנם טיפולים שיכולים לסייע בניהול התסמינים. ניהול האקזמה דורש תשומת לב גבוהה, טיפול בעזרת התכשירים הנכונים, והימנעות מגורמי סיכון. אקזמה נוטה להיות כרונית אצל רוב האנשים ויכולה להיות קשה מאוד לטיפול. 

 למרות שהגורם המדויק למחלה הוא אינו ידוע, ישנן אסטרטגיות רבות לשליטה בתסמינים, ניהול המחלה והפחתת השפעתה על חולים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס. עם אבחון נכון, שיטות טיפול ופתרונות נכונים, ניתן לנהל טוב יותר את החיים עם אטופיק דרמטיטיס.

אטופיק דרמטיטיס מטופל בדרך כלל בשינויים באורח החיים ובתרופות שנקבעו על ידי רופא כדי להפחית תסמינים כגון גירוד, אדמומיות, שלפוחיות ונפיחות. התחזית עבור אלה עם אטופיק דרמטיטיס היא בדרך כלל חיובית; חלה התקדמות רבה בהבנה טובה יותר של מצב עור זה, ולכן יש סיכוי גבוה שימצאו בעתיד דרכי טיפול יעילים וטובים יותר. 

אטופיק דרמטיטיס מנוהלת על ידי הימנעות מגורמים פוטנציאליים ושימוש בטיפולים רפואיים כגון משחות מקומיות להפחתת דלקות ועוד.. דוגמאות לטיפולים עשויות לכלול קרמים אנטי דלקתיים, טכניקות עטיפה רטובה, פוטותרפיה (טיפול באמצעות קרינת UV) או משחות תרופתיות. כדי למצוא את הגישה הטובה ביותר לצרכים האישיים שלכם, התייעצו עם הרופא שלכם. עם קצת ניסוי וטעייה, ייתכן שתוכלו למצוא תוכנית יעילה לטיפול בתסמינים של אטופיק דרמטיטיס ולהפחתת אי הנוחות במחייה לצד מצב כרוני זה.

 

מחפשים תכשיר להקלה בתסמיני אטופיק דרמטיטיס? נסו את סדרת התכשירים הטבעיים של קמדיס

אסטמה של העור דרכי טיפול

גישה טיפולית טיפוסית

גורמים לאקזמה

הפחתת דלקתיות

פעילות יתר של המערכת החיסונית ודלקתיות

שימוש בקרם לחות והימנעות מגורמים הגורמים לגירוי בעור

מחסום עור פגום

הפחתה בגירודים

גירודים

תרופות במידת הצורך

סיכוי גבוה לדלקת

הימנעות מסבונים מגרים ומקלחות חמות, שימוש במכשירי אדים ומטהרי עשן

גורמים סביבתיים

  

מוצרי קמדיס לטיפול בעור יבש, אדמומי ומגורה והקלה על אסטמה של העור ועל אטופיק דרמטיטיס: 

 

TOPIC SKIN FACE & BODY WASH - ג'ל רחצה טיפולי לעור יבש, אדמומי ומגורה

 

TOPIC SKIN FACE & BODY CREAM - קרם גוף לעור יבש ואדמומי 

 

 

Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
הוספה לרשימת המשאלותהצגת רשימת המשאלותהסרה מרשימת המשאלות
סל הקניות שלך

סל הקניות שלך ריק

Return To Shop