פריחה בעור יכולה להיות בעיה מביכה ומתסכלת להתמודד איתה, במיוחד כאשר אתם לא יודעים מה גורם לה.

רוב האנשים יסבלו מפריחה בעור בשלב כלשהו בחיים. למרות שבדרך כלל אין מה לדאוג, עדיין מדובר בבעיה מעצבנת ולא נוחה.

במאמר הבא, נסקור את הסיבות השונות לפריחה בעור, וכיצד ניתן לטפל בפריחה.

אנחנו מקווים שהמידע הזה יעזור לכם להבין טוב יותר את הגורמים לפריחה ולהבין שעם הטיפול הנכון, השד לא נורא כל כך. אז אם אתם מתמודדים עם פריחה בעור, המשיכו לקרוא ותגלו כמה עצות מועילות.

מהי פריחה בעור?

רופאי עור משתמשים במונחים שונים לתיאור הבעיה, אבל באופן כללי אפשר לומר שפריחה בעור היא כאשר אזור בעור שלכם הוא מגורה, אדמומי ונפוח. לעיתים קרובות הפריחה מגרדת ומלווה בנגעים כואבים בצבע אדום. פריחה יכולה גם להוביל להופעת שלפוחיות וקילופים של העור.

יש סוגים רבים ושונים של פריחות בעור, והסיבה להן יכולה להיות משהו פשוט כמו תגובה אלרגית או חשיפה מוגברת לשמש ועד למצבים חמורים יותר שהפריחה היא ביטוי למחלה אחרת

מהן הסיבות השכיחות לפריחה בעור?

פריחה בעור היא תופעה שכיחה מאוד, ויש לה סיבות אפשריות רבות.

מחלות זיהומיות כמו חצבת, אבעבועות רוח ואדמת עלולות לגרום לפריחות. גם מחלות תורשתיות כמו אקזמה ופסוריאזיס עלולות לגרום לפריחה. אפשר לפתח פריחה גם בגלל אלרגיה לתרופות, מזונות או חומרים אחרים. בנוסף, גם מחלות אידיופטיות, שהן מחלות שהגורם להן אינו ברור, עלולות לגרום גם הן לפריחה בעור.

מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בפריחה בעור?

מי שסובל ממנה יודע שפריחה יכולה להיות לעיתים כואבת וגם לא אסטטית, ומציאת הטיפול הנכון יכולה להיות מאתגרת. תרופות ללא מרשם יכולות להיות יעילות במקרים קלים יותר, אך ייתכן שהן לא יספקו הקלה במצבים של פריחה חמורה.

תכשירי עור ללא מרשם יכולות לכלול צמחי מרפא טבעיים כמו אלוורה, סקוטלריה או ליקוריץ. התכשירים האלה יכולים לעזור מאוד בהקלה על הגירוד והכאב הנובעים מהפריחה. עם זאת, ייתכן שהם לא יהיו יעילים עבור כל סוגי הפריחות בעור.

במצבים חמורים יותר, תרופות מרשם לטיפול בפריחה יכולות להיות נחוצות לטיפול. אם תרופות ללא מרשם אינן מספקות הקלה, שוחחו עם הרופא שלכם לגבי טיפול בפריחה. אנטיביוטיקה, או טיפול פוטותרפי עשויים להיות הפתרון במצבים של פריחה חמורה.

האם יש תרופות טבעיות שיכולות לעזור להקל על הסימפטומים של פריחה בעור?

בבואכם לטפל בפריחה המרגיזה שלכם, כדאי שתדעו שיש מספר תרופות טבעיות העשויות להקל על התסמינים. ג'ל אלוורה משמש לעתים קרובות לטיפול בכוויות שמש, והוא יכול להועיל גם לסוגים אחרים של גירויים בעור. התכונות האנטי דלקתיות של האלוורה עשויות לסייע בהפחתת נפיחות ואדמומיות, והג'ל יכול גם לסייע במניעת זיהום.

אפשרות נוספת היא לעשות אמבטיית שיבולת שועל. שיבולת שועל מכילה תרכובות שיכולות לעזור להקל על תחושת הגירוד, והיא יכולה גם לעזור להחזיר את המחסומים הטבעיים של העור.

במצבים של פריחה חזקה יותר, אתם יכולים לנסות להשתמש בתכשירים המכילים צמחי אינדיגו או קנידיום. שני המרכיבים הללו משמשים באופן מסורתי לטיפול בפריחה בעור, והם נחשבים כבעלי תכונות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות. למרות שאין תרופה מובטחת לפריחה בעור, תרופות טבעיות אלו עשויות לספק הקלה משמעותית בתסמיני הפריחה.

אם אתם סובלים מפריחה בעור, שוחחו עם רופא העור שלכם והתייעצו איתו בנוגע לטיפול באמצעות אחת מהתרופות הטבעיות האלו.

האם שינויים באורח החיים יכולים לסייע במניעת פריחה בעור מלכתחילה?

רופאי העור של קמדיס ממליצים על מספר שינויים באורח החיים שיכולים לעזור במניעת פריחה בעור. בראש ובראשונה, חשוב לשמור על עור נקי ויבש. הרופאים שלנו ממליצים גם להימנע מסבונים ותכשירי ניקוי מכיוון שהם יכולים להסיר את השמנים הטבעיים של העור ולגרום לגירוי בעור

בנוסף, חשוב להגן על העור מפני חשיפה מוגזמת לשמש, שכן הדבר עלול להחמיר פריחות קיימות ולגרום להתפתחות של פריחות חדשות. כמה טיפים נוספים כוללים:

  • השתמשו בסבון למקלחת עדין ומתאים על פי סוג העור שלכם
  • לבשו בגדים רפויים מחומר טבעי (לדוגמא כותנה) והשתדלו לאוורר את האזורים המועדים לפריחה
  • העשירו את העור בלחות כדי לשמור על מחסום העור בריא

פריחה בעור - לסיכום 🙂

פריחות הן מצב שכיח ומתסכל שיכולות להופיע על כולנו. אמנם אין תרופה מובטחת, אבל יש מספר טיפולים שיכולים לספק הקלה. במקרה קל יותר, תכשירים טבעיים יכולים להיות בדיוק מה שאתם צריכים. עם זאת, מקרה חמור יותר של פריחה עשוי לדרוש תרופות מרשם או טיפולים אחרים.